Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

Pierwsze zdjęcia "komety stulecia"

Teleskop Hubble'a wykonał już pierwsze zdjęcia komety ISON, która już nazywana jest "kometą stulecia". Według naukowców pod koniec bieżącego roku może ona świecić jaśniej niż Księżyc w pełni.

Kometa ISON, nosząca oficjalną nazwę C/2012 S1 została odkryta we wrześniu minionego roku przez dwóch astronomów amatorów z Rosji Vitalija Nevskiego i Artioma Noviczonoka.

Teleskop Hubble'a sfotografował "śnieżną kulę" w chwili, gdy znajdowała się około 620 milionów kilometrów od Słońca, tylko nieco bliżej, niż Jowisz. Już w tej chwili widać, że ciągnie za sobą charakterystyczną chmurę kosmicznego pyłu. Słoneczny blask odbijający się na tych drobinach sprawia, że teleskop Hubble'a jest w stanie zarejestrować jej obraz w świetle widzialnym.

- Na pewno ma potencjał, aby stać się najjaśniejszą kometą od 50 lat, a to da nam rzadką możliwość szczegółowych obserwacji jej zmian – mówi Dennis Bodewits z University of Maryland.

Od momentu odkrycia komety astronomowie współpracują ze sobą, aby dokładnie zbadać ścieżkę, którą będzie się ona poruszać.

ISON nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla Ziemi, choć może przelecieć blisko naszej planety. Nie jest to bowiem taka sama asteroida jak ta, której fragmenty uderzyły w lutym w Rosji.

Ostatnią kometą, która cieszyła się podobnym zainteresowaniem naukowców, była Ikeya-Seki, odkryta przez dwóch astronomów-amatorów z Japonii w 1965 roku.

źródło: Onet.pl


« powrót

Ostatnio dodane firmy

VAPOR, kujawsko-pomorskie, Dębowa Łąka

Jesteśmy doświadczoną firmą, która przy pełnej dyskrecji wykona dla Państwa usługi sprzątania po osobie zmarłej. Użyjemy do tego najlepszego i serwisowanego... więcej »


Przelane na papier, mazowieckie, Warszawa

Mowy pogrzebowe Napisanie mowy pogrzebowej to podróż do życia, które żegnamy, do dni radości, smutku, do wszystkich spotkanych na tej drodze ludzi... więcej »


Sprzątanie dezynfekcja mieszkania po zmarłych, łódzkie, Łódź

P.U. Freshmaker Usługi DDD Nietypowe i Specjalistyczne z siedzibą Sokolniki-Las woj. łódzkie ul. Piaski Wróblewskie 7 95-039 Sokolniki-Las tel.607511952,504017940,511110425... więcej »


Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)