Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

Prof. Maciejewski: pacjent po przeszczepie twarzy po raz pierwsz

Wczoraj chory po raz pierwszy wstał. Szybko odzyskuje siły. To młody, poza tym wypadkiem, zdrowy mężczyzna. Podajemy mu leki immunosupresyjne, zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Kluczowe będą następne tygodnie. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że wszystko się udało - mówi w rozmowie z RMF FM o swoim pacjencie prof. Adam Maciejewski, szef zespołu, który w ubiegłym tygodniu dokonał pierwszego na świecie ratującego życie przeszczepu twarzy.

Prof. Maciejewski mówi, że stan pacjenta po przeszczepie twarzy z dnia na dzień poprawia się. Dopytywany, który moment będzie kluczowy, żeby stwierdzić, że wszystko się udało, odpowiada, że trzeba poczekać jeszcze 3-4 tygodnie dopóki system immunologiczny pacjenta nie zacznie pracować w taki sposób, jakiego oczekują lekarze

- Na razie jest wspomagany bardzo intensywnie farmakologią. To konieczność i również kolejny krok postępowania pooperacyjnego, tak że jeszcze te kilka tygodni i myślę, że wówczas będziemy mogli spokojnie odpowiedzieć na pytanie, czy wszystko się powiodło i wszystko przebiega tak, jak chcemy - mówi prof. Maciejewski.

Pytany również m.in. o to, jaka jest najbardziej istotna lekcja czy nauka dla światowej medycyny wyciągnięta z tej operacji, odpowiada, że "przede wszystkim otwarcie pewnych drzwi, świadomości ludzi, że tego typu zabiegi są możliwe". - To pierwszy ze wskazań życiowych, tak jak powiedziałem. Dotychczasowe przeszczepy to przeszczepy, które pozwalały na powrót funkcji, estetyki, natomiast ten po raz pierwszy ratuje życie, poza tym przywróceniem funkcji i efektu kosmetycznego - zaznacza.

źródlo: Wp.pl


« powrót

Ostatnio dodane firmy

VAPOR, kujawsko-pomorskie, Dębowa Łąka

Jesteśmy doświadczoną firmą, która przy pełnej dyskrecji wykona dla Państwa usługi sprzątania po osobie zmarłej. Użyjemy do tego najlepszego i serwisowanego... więcej »


Przelane na papier, mazowieckie, Warszawa

Mowy pogrzebowe Napisanie mowy pogrzebowej to podróż do życia, które żegnamy, do dni radości, smutku, do wszystkich spotkanych na tej drodze ludzi... więcej »


Sprzątanie dezynfekcja mieszkania po zmarłych, łódzkie, Łódź

P.U. Freshmaker Usługi DDD Nietypowe i Specjalistyczne z siedzibą Sokolniki-Las woj. łódzkie ul. Piaski Wróblewskie 7 95-039 Sokolniki-Las tel.607511952,504017940,511110425... więcej »


Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)