Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

"Chrześcijaństwo to nie bractwo pomnikowe"

Przeciwko wykorzystywaniu krzyża do celów politycznych zaprotestował abp Józef Życiński. - Nie wolno w otoczeniu krzyża rozwijać rozpolitykowanych dyskusji o pomnikach - powiedział metropolita lubelski.

Abp Życiński nawiązał do sprawy krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenckim w homilii podczas mszy św. odprawionej na uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy pod Lublinem. Podkreślił, że krzyż nie może być podporządkowany żadnym, nawet najszlachetniejszym, celom.- Chrześcijanie nie są bowiem bractwem pomnikowym, lecz wyznawcami Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Cel nie uświęca środków. Traktowanie krzyża jako środka do realizacji choćby najbardziej słusznych planów niesie niepokój, bo świadczy, że ktoś wyżej stawia swoje osobiste emocje niż prawdę o cierpieniu Chrystusa ukrzyżowanego - powiedział metropolita. Abp Życiński przypomniał, że wkrótce, 14 września, obchodzona będzie uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. - Niech głębokie przeżycie tej uroczystości skłoni nas, by krzyż był tak podwyższony w naszym życiu, by nie przesłonił go żaden polityk - wezwał arcybiskup.Metropolita lubelski skrytykował opinie mówiące, że krzyż na Krakowskim Przedmieściu przypomina przede wszystkim polityków, którzy zginęli w katastrofie, a obecność krzyża w tym miejscu ma stanowić dla środowisk katolickich sukces.- To jest pogańskie podejście. Schodzący z Golgoty, gdzie ukrzyżowano Jezusa nie mieli poczucia sukcesu. Męka Chrystusa nie była wyrazem sukcesu. Podobne określenia są wyrazem odległego od chrześcijaństwa stylu wartości, nie mają nic wspólnego z katolicyzmem - podkreślił arcybiskup.- Dramatu Golgoty nie można przeżywać w kategoriach sukcesu, bo to było cierpienie Chrystusa wyrażające jego miłość ku człowiekowi. Dostrzegajmy, szanujmy tę miłość. Nie pozwólmy jej przesłonić ani podporządkować żadnym innym intencjom choćby najpiękniejszym. Nie upartyjniamy krzyża, nie odzierajmy z nadprzyrodzoności tego, co święte, w imię chorych wizji politycznych - wzywał abp Życiński.

źródło Onet.pl/FOTO PAP Waldemar Deska


« powrót

Ostatnio dodane firmy

VAPOR, kujawsko-pomorskie, Dębowa Łąka

Jesteśmy doświadczoną firmą, która przy pełnej dyskrecji wykona dla Państwa usługi sprzątania po osobie zmarłej. Użyjemy do tego najlepszego i serwisowanego... więcej »


Przelane na papier, mazowieckie, Warszawa

Mowy pogrzebowe Napisanie mowy pogrzebowej to podróż do życia, które żegnamy, do dni radości, smutku, do wszystkich spotkanych na tej drodze ludzi... więcej »


Sprzątanie dezynfekcja mieszkania po zmarłych, łódzkie, Łódź

P.U. Freshmaker Usługi DDD Nietypowe i Specjalistyczne z siedzibą Sokolniki-Las woj. łódzkie ul. Piaski Wróblewskie 7 95-039 Sokolniki-Las tel.607511952,504017940,511110425... więcej »


Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)