Firmy -->
facebook zgon

Masakra w dyskotece

Tłum imprezowiczów runął wraz ze schodami w krakowskiej kamienicy, gdzie działała dyskoteka. 11 osób zostało rannych. Z rudery zamienionej na kilka dyskotek ewakuowano prawie 2 tys. ludzi. Młodzi ludzie tylko cudem uniknęli śmierci. Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby zawalił się jeden ze stropów rudery. Kamienica od lat stwarza zagrożenie dla ludzi!

Mieli się dobrze bawić i miło spędzić noc z soboty na niedzielę. Niestety czas relaksu dla 2 tys. klubowiczów dyskoteki w kamienicy na krakowskim Wielopolu, zamienił się w koszmar. Tuż po godzinie 2 w nocy przerażający huk zagłuszył muzykę.

To 12 stopni schodów z piaskowca runęło z drugiego piętra na parter. Na schodach znajdowało się przynajmniej kilkadziesiąt osób, które spadły wraz z walącymi się stopniami i ciężką, metalową barierką.

– To było straszne – relacjonuje Mateusz Krok (19 l.), jeden z imprezowiczów. – Huk i trzask nas ogłuszyły, a całą konstrukcja momentalnie zaczęła się walić! - opowiada wciąż przerażony.

Tylko cudem uniknął upadku. – Na szczęście nie stałem bezpośrednio na walących się stopniach. Ale baliśmy się, że runie cały budynek! Mogliśmy wszyscy zginąć! – dodaje.

Niestety jedenastu młodych ludzi nie miało tyle szczęścia. Spadli wraz z gruzem kilka metrów na twardy beton. W dyskotece wybuchła panika. Wszyscy krzyczeli. Jedni z bólu, drudzy z przerażenia.

Ranni trafili do szpitala. – Na szczęście większość obrażeń okazała się niegroźna – powiedziała Joanna Niedźwiecka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Wszyscy zostali wypisani.

W chwili tragedii służby zostały postawione na baczność. Kilkudziesięciu strażaków zajęło się ewakuacją gości. Mniej poszkodowani sprawnie opuścili budynek, ale długo chyba nie wybiorą się na dyskotekę.

Wszyscy zadają sobie pytanie: jak to możliwe, że tłumy gości bawiły się na imprezach w miejscu, które w żaden sposób nie powinno być zamienione na dyskotekę? I tak od siedmiu lat.

Bez pozwoleń i bez odbiorów czyli wbrew przepisom. Ubiegłej nocy pazerność właściciela i urzędnicza bezradność mogły zebrać krwawe żniwo.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w ruderze remontowano niedawno schody, obkładając je stalowymi kątownikami i specjalnymi płytami. To one właśnie mogły przeciążyć, znajdujące się i tak już w fatalnym stanie schody.

Kto jest odpowiedzialny za tę sytuację? Urzędnicy rozkładają ręce, zwalając wszystko na skomplikowane przepisy. – Zakazaliśmy użytkowania tej kamienicy na puby i dyskoteki, ale właściciel budynku odwoływał się od naszych decyzji – poinformowała wczoraj Małgorzata Boryczko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Kierowaliśmy sprawy do sądu i prokuratury, ale nie mogliśmy natychmiastowo zamknąć lokalu.

Dlaczego jednak nadzór budowlany zaczął interesować się ruderą przy ul. Wielopole dopiero dwa-trzy lata temu skoro mieszańcy okolicznych kamienic od lat apelują o zamknięcie tego budynku.
– Imprezy zagrażają naszym mieszkaniom i kamienicom, a my od lat piszemy pisma do dziesiątek urzędów – skarży się Jan Jarczak (76 l.), mieszkaniec sąsiedniego budynku. – Czy musiało dojść do tragedii, żeby ten problem rozwiązać?

Teraz policjanci próbują skontaktować się z właścicielem kamienicy. Wiadomo, że na stałe mieszka w USA. Wiele wskazuje, że postawione mu będą zarzuty doprowadzenia do katastrofy budowlanej. Czy za tę groźną sytuację odpowiedzą też urzędnicy, którzy przez lata nie mogli poradzić sobie z samowolką właściciela kamienicy?

« powrót

Ostatnio dodane firmy

Zakład Pogrzebowy Magnolia , wielkopolskie, 77-400 Złotów

Kompleksowe usługi pogrzebowe: - obsługa pogrzebów wszystkich wyznań, - pomoc w załatwieniu formalności, - pomoc w organizacji pochówków, - pomoc... więcej »


sprzatanie24.com, mazowieckie, Warszawa

Profesjonalne usługi z zakresu sprzątania i dezynfekcji po zgonie. Działamy na terenie całego kraju, posiadamy wieloletnie doświadczenie w usługach sprzątania... więcej »


EnwcViref, dolnośląskie, Shekhupura

synthroid reaction to alcohol synthroid eye problems synthroid and adipex interactions więcej »


EdcbExisa, dolnośląskie, London

tadalafil tablets 20 tadalafil pronunciation is tadalafil available in the united states więcej »


Ahrrunide, dolnośląskie, London

can atorvastatin be cut in half atorvastatin for cholesterol why do you have to take lipitor at night? więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)